KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7245466
*
nr 724 5466
Christian Björn Larsen
(1931-1993), Sverige
Gouache, Christian Björn Larsen (1931-1993), Flicka, 56 x 40
Christian Björn Larsen, målare född i Buenos Aires 1931, död 1993.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 november 2011
kl 18:03:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/11 22:20:21
1
100 kr
3/11 00:10:27
2
200 kr
5/11 13:40:15
1
200 kr
5/11 13:40:34
1
250 kr
7/11 17:00:00
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Christian Björn Larsen
Christian Björn Larsen, målare född i Buenos Aires 1931, död 1993.
Läs mer om Christian Björn Larsen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barnporträtt flicka gouache porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14
*
Christian Björn Larsen
Christian Björn Larsen, målare född i Buenos Aires 1931, död 1993.
Läs mer om Christian Björn Larsen
nr 724 5466
Christian Björn Larsen
(1931-1993), Sverige
Gouache, Christian Björn Larsen (1931-1993), Flicka, 56 x 40
Christian Björn Larsen, målare född i Buenos Aires 1931, död 1993.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 november 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/11 22:20:21 | 1 | 100 kr |
3/11 00:10:27 | 2 | 200 kr |
5/11 13:40:15 | 1 | 200 kr |
5/11 13:40:34 | 1 | 250 kr |
7/11 17:00:00 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Christian Björn Larsen
Christian Björn Larsen, mÃ¥lare född i Buenos Aires 1931, död 1993.Läs mer om Christian Björn Larsen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barnporträtt flicka gouache porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14